positivum, tabletki uspokajające
Zdrowie

Co warto wiedzieć o tabletkach uspokajających?

Leki na uspokojenie zazwyczaj oparte są na wyciągach ziołowych, a ich przyjmowanie pomaga opanować emocje i poradzić sobie ze skołatanymi nerwami. Większość preparatów dostępna jest bez recepty, jednak należy stosować je jedynie doraźnie, w okresach nasilonej ekspozycji na stres.

Tabletki uspokajające – dla kogo?

Leki uspokajające bez recepty mogą przyjmować osoby dorosłe, których stan zdrowia nie budzi większych zastrzeżeń. Zwykle przyjmuje się je w okresach zwiększonej ekspozycji na stres, na przykład:

  • przy nerwowej sytuacji w pracy,
  • w trakcie rozwodu,
  • w przypadku trudnych sytuacji rodzinnych,
  • przy chorobie bliskiej osoby.

Tolerancja stresu i negatywnych emocji u każdego jest zupełnie inna – niektórzy potrafią poradzić sobie domowymi sposobami, inni potrzebują wsparcia w postaci tabletek na uspokojenie. Nie mogą ich jednak zażywać osoby, które uczulone są na jakikolwiek składnik leku na uspokojenie bądź u których zostały zdiagnozowane choroby wykluczające możliwość stosowania produktu – szczegółowe informacje znajdują się w ulotce.

tabletki uspokajające Meliski
Kliknij w zdjęcie i sprawdź ofertę!

Jak długo można przyjmować leki bez recepty?

Czas przyjmowania leków uspokajających bez recepty jest umowny, jednak przyjmuje się, że nie należy ich zażywać długookresowo. W praktyce oznacza to, że jeśli pacjent nie potrafi poradzić sobie z negatywnymi emocjami, powinien udać się do specjalisty – psychologa lub lekarza rodzinnego. Ponadto tabletki bez recepty pomogą w lżejszych przypadków, natomiast jeśli pacjent ma do czynienia z silną traumą bądź nie potrafi poradzić sobie w konkretnej sytuacji, należy od razu udać się do lekarza, który dobierze odpowiednie leki i formę terapii.