leki przeciwbólowe
Zdrowie

Tabletki przeciwbólowe- dlaczego należy stosować je z rozwagą?

Każdy z nas z pewnością borykał się już z bólem głowy, zęba czy stawów. W takich sytuacjach oczywiście ciężko jest nam normalnie funkcjonować, a co za tym idzie, szukamy skutecznego sposobu na to, jak możemy się z tym uporczywym bólem rozprawić. Oczywiście nie ma na to lepszego sposobu niż leki przeciwbólowe. Jednocześnie tak bardzo przywykliśmy do ich stosowania, że często zapominamy o tym, że mogą one nieść za sobą skutki uboczne. Wobec tego, dlaczego warto przyjmować środki przeciwbólowe z rozwagą?

Leki przeciwbólowe a możliwe efekty niepożądane

leki przeciwbólowe

Leki przeciwbólowe stały się praktycznie podstawą w domowej apteczce praktycznie każdego z nas. Środki przeciwbólowe często traktujemy dodatkowo jak leki pierwszej potrzeby i zapominamy o tym, by przeczytać ulotkę, która dołączona jest do tabletek przeciwbólowych. Znajdziemy na niej bowiem szereg działań niepożądanych, które mogą wystąpić w momencie, kiedy będziemy przyjmować takie tabletki przeciwbólowe w nadmiarze. Zaliczyć do nich można:

  • nudności i wymioty;
  • obniżenie ciśnienia krwi;
  • wzmożoną senność;
  • upośledzenie koordynacji ruchowej.

Nie zapominajmy, że leki bólowe mogą także niekorzystnie wpływać na naszą wątrobę.

Jak więc powinno się stosować środki przeciwbólowe?

Środki przeciwbólowe powinny się pojawić w naszej ręce w momencie, kiedy rzeczywiście nie możemy poradzić sobie z dotkliwym bólem. Co więcej, pamiętajmy, by dokładnie zapoznać się z ulotką tabletek przeciwbólowych i nie zażywać większej, dobowej dawki niż zostało to wskazane przez producenta.