Zioła na PMS – sprawdź, które z nich mogą Ci pomóc
Niepokalanek pospolity, wiesiołek dwuletni, koper włoski – to przykłady ziół na PMS, których stosowanie może pomóc z łagodzeniu jego objawów. Warto je wypróbować, ponieważ zespół napięcia przedmiesiączkowego to dolegliwość, która może skutecznie utrudnić życie.
Czym jest PMS?
PMS (ang. premenstrual syndrome), czyli zespół napięcia przedmiesiączkowego, to grupa objawów dotykających kobiety w okresie od kilku do kilkunastu dni przed menstruacją. W niektórych przypadkach są one na tyle uciążliwe, że uniemożliwiają normalne życie. Dolegliwości, które mogą pojawić się w związku z PMS to m.in. nerwowość i drażliwość, kłopoty z koncentracją, smutek, płaczliwość, ból brzucha, migrenowe bóle głowy, obrzęki spowodowane zatrzymywaniem wody w organizmie.
Łagodzenie PMS najczęściej przebiega dwutorowo. Po pierwsze, stosuje się metody wpływające na gospodarkę hormonalną. Po drugie, łagodzi się konkretne objawy. W jednym i drugim przypadku pomóc mogą zioła na PMS.
Jakie zioła na PMS stosować?
Ziołem mającym udowodniony wpływ na poziom hormonów w kobiecym organizmie jest niepokalanek mnisi. Hamuje on wydzielanie prolaktyny, a tym samym wpływa na zwiększenie poziomu progesteronu we krwi. Ten rodzaj zioła na PMS spożywany jest najczęściej w formie wyciągu lub tabletek.
Innym lekiem roślinnym zalecanym zarówno w przypadku PMS, jak i bolesnych miesiączek, jest olej z wiesiołka dwuletniego. Najlepsze efekty przynosi on w połączeniu z witaminą B6 oraz witaminą E.
Innymi ziołami na PMS są preparaty łagodzące poszczególne objawy. Ich dobór uzależniony jest od tego, z czym aktualnie się borykamy. Przykładowo: koper włoski i rumianek zmniejszają wzdęcia i problemy z układem trawiennym; melisa oraz kozłek lekarski działają uspokajająco, wciąg z dziurawca ma zaś lekkie działanie antydepresyjne. Z kolei żeń-szeń czy miłorząb japoński poprawiają koncentrację. Jeśli natomiast borykamy się z nadmiarem wody w organizmie, warto zastosować herbatkę z pokrzywy lub skrzypu polnego – mają one bowiem działanie moczopędne.