Zdrowie

Inhalacje dla niemowląt i dzieci- czy warto je wykonywać?

W ostatnim czasie domowe inhalacje bardzo mocno zyskały na popularności. Na szczęście, obecnie bardzo łatwo można znaleźć na rynku urządzenia, które pozwalają taką inhalację przeprowadzić nawet u noworodka w sposób szybki i wygodny w domowym zaciszu. Co istotne, inhalator dla niemowlaka nie jest też urządzeniem bardzo drogim, co przemawia za tym, aby zakupić go na własny użytek. Jaki inhalator dla dzieci będzie najlepszy, na co zwrócić uwagę podczas jego zakupu i czym inhalować dziecko w praktyce?

Nebulizator dla dzieci- parametry pracy urządzenia


Wybierając inhalator dla dziecka zawsze warto zwrócić uwagę na to, w jaki sposób pracuje to urządzenie. Po pierwsze- nie tylko w przypadku bardzo małych dzieci- dobrze, aby było to urządzenie ciche. Kolejną istotną kwestią jest to, aby mogło pracować w trybie ciągłym. Niektóre modele po wykonaniu jednej inhalacji muszą mieć kilkudziesięciu minutową przerwę, co jest po prostu niewygodne i niepraktyczne. Dobrze, aby wybrane przez nas inhalatory dla dzieci miały minimalistyczny wygląd i nie przerażały malucha- na początku może być ciężko zachęcić go do wykonywania inhalacji. Na rynku znajdziemy dwa główne rodzaje tych produktów: inhalator dla niemowląt tłokowy oraz ultradźwiękowy. Ważne, aby zakupiony model posiadał nie tylko maseczkę w rozmiarze dla osoby dorosłej, ale też maseczkę dla dziecka oraz dla niemowlaka.

W jaki sposób wykorzystywać nebulizator dla niemowląt i nie tylko?


Tak naprawdę, inhalator dla noworodka może być stosowany już od pierwszych tygodni życia. W przypadku wykonywania inhalacji dziecku, czas trwania pojedynczej sesji to około 10 minut. Można natomiast wykonywać taką inhalację więcej niż raz dziennie. Pozwala ona nawilżyć śluzówkę nosa oraz gardło, a dodatkowo pozbyć się zalegającej wydzieliny.

Inhalację można wykonywać profilaktycznie, można też w przypadku chęci nawilżenia dróg oddechowych- na przykład w okresie grzewczym, kiedy w naszych mieszkaniach panuje dość niska wilgotność powietrza. Inhalacja będzie też wskazana w przebiegu różnego rodzaju chorób górnych dróg oddechowych. Roztwory hipertoniczne z soli morskiej pozwalają rozpuścić nawet bardzo gęste wydzieliny zalegające w nosie. Niektóre sole dodatkowo oparte są o kwas hialuronowy uszczelniający naczynia krwionośne i wyjątkowo skutecznie nawilżający śluzówkę nosa. Również lekarz pediatra może zapisać na receptę specjalistyczny środek do inhalacji, który przyspieszy leczenie infekcji.