Suplementy

Rola witaminy K2 w organizmie człowieka

Słaba krzepliwość krwi jest pierwszym sygnałem, że w organizmie dzieje się coś niedobrego. Może to być niedobór witaminy K2, która ma bezpośredni wpływ na proces krzepnięcia.

Rola witaminy K2 w układzie krążenia

Witamina K2 jest bardzo ważna dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu, jednak największą rolę odgrywa w przypadku układu krążenia. Dzięki niej nie dochodzi do zwapnienia naczyń krwionośnych, więc zmniejsza się ryzyko wstąpienia zawału serca czy udaru mózgu. Co więcej, witamina ta ma wpływ na gojenie się ran; przy niskiej krzepliwości krwi rany nie chcą się goić, a regeneracja uszkodzonych tkanek następuje bardzo powoli (co z kolei zwiększa ryzyko wystąpienia stanu zapalnego lub zainfekowania niegojącej się rany).

Rola witaminy K2 w gospodarce wapniowej

Nie bez znaczenia jest także witamina K2 (więcej) w przypadku gospodarki wapniowej. Reguluje ona transport i proces wchłaniania się wapnia (przy zaburzeniach związanych z gospodarką wapniową często dochodzi do wapnienia naczyń krwionośnych, ponieważ witamina, która odpowiada za transport wapnia nie jest w stanie zadbać o jego prawidłowe wchłanianie). Jest to bardzo ważne zwłaszcza dla kobiet w okresie przekwitania, ponieważ to one są najbardziej narażone na zaburzenia gospodarki wapniowej i podwyższone ryzyko wystąpienia złamań. Utrzymanie prawidłowego poziomu wapnia ma także wpływ na mineralizację kości i ich regenerację w przypadku urazów, więc witamina K2, która reguluje proces wchłaniania się wapnia pełni tutaj kluczową rolę.

Występowanie witaminy K2

Witaminy z grupy K występują w śladowych ilościach w pożywieniu. Dostarczyć ich można poprzez jedzenie ryb, mięsa, nabiału i produktów mlecznych (uważa się, że ich bogatym źródłem są wysokiej jakości są sery produkowane w Szwajcarii), a także orzechów. Jednak ciało człowieka ma zdolność samodzielnego wytarzania witaminy K2 poprzez rozkład drobnoustrojów w jelitach. Warto zadbać o zewnętrzną suplementację witaminy K2, ponieważ jej niedobory mogą mieć fatalne skutki.