Osocze bogatopłytkowe – jeden z króli zabiegów medycyny
Osocze bogatopłytkowe odkryto w mniej więcej połowie XX wieku, już wtedy zaczął być intensywnie wykorzystywany w celu leczenia niektórych chorób i dolegliwości. Obecnie używany jest w medycynie estetycznej do radzenia sobie z takimi problemami, jak łysienie, rozstępy skórne, zmarszczki czy lifting skóry twarzy. Często jest również łączony z innymi metodami, co pomaga poprawić ich wydajność oraz skuteczność. Czym jest osocze bogatopłytkowe i gdzie jeszcze można je wykorzystać?
Osocze bogatopłytkowe – czym tak właściwie jest?
Osocze bogatopłytkowe powstaje poprzez pobranie krwi od pacjenta i jego odwirowaniu. Dzięki czemu elementy morfotyczne krwi oddzielają się od osocza, pozwalając uzyskać bogate w płytki krwi osocze. Skutkuje to skoncentrowaniu płytkopochodnych czynników wzrostu, które są elementem procesu regeneracji tkanek. Do kluczowych czynników wzrostu, które zawarte są w płytkach krwi, należą między innymi transformujący czynnik wzrostu beta-1 oraz płytkopochodny czynnik wzrostu, które stymulują proliferację komórek mezenchymalnych, są również silnymi stymulatorami procesu gojenia.
Wykorzystanie osocza bogatopłytkowego w medycynie
Osocze bogatopłytkowe jest znane ze swoich możliwości intensywnego pobudzania proliferacji komórek, dzięki czemu wykorzystywany jest w leczeniu przewlekłych ran, chirurgii ginekologicznej oraz w chirurgii twarzowo-szczękowej. Pomaga on również skrócić dolegliwości bólowe oraz sprawiają, że są one mniej dotkliwe. Dodatkowo stanowi ochronę przed niektórymi bakteriami, dzięki czemu zmniejsza ryzyko zakażenia uszkodzonych tkanek. Osocze bogatopłytkowe ma swoje miejsce również w ortopedii oraz medycynie sportowej, gdzie wykorzystywane jest do leczenia chorych na przewlekłe zespoły bólowe związane z przeciążeniem ścięgien.
Medycyna estetyczna i osocze bogatopłytkowe
Odnowa skóry twarzy, łysienie, korekcja blizn potrądzikowych i rozstępy – to jedne z wielu celów stosowania osocza bogatopłytkowego w medycynie estetycznej. Przy wykonywaniu go do wampirzego liftingu PRP (mezoterapia osoczem bogatopłytkowym skóry twarzy), pomaga ujędrnić skórę i przywrócić jej prawidłowy koloryt. W leczeniu łysienia najczęściej łączony jest z mezoterapią skóry głowy, gdzie dochodzi do przejścia mieszków włosowych od stanu uśpienia do stanu aktywnego. Czasem również osocze bogatopłytkowe włącza się do zabiegów autologicznego przeszczepu tkanki tłuszczowej w celu poprawy jakości przeszczepianego tłuszczu.