bóle nadgarstkowe
Zdrowie

Ból nadgarstka, a usztywniacze

Z problemem bólu w nadgarstku boryka się już wiele młodych osób. Intensywne ćwiczenia lub praca, która naraża na urazy staw nadgarstka sprawiają, że o ból w tym miejscu nietrudno. Lekki ból bywa lekceważony, jednak gdy pojawia się chronicznie należy zastanowić się nad zwróceniem się o pomoc do specjalisty.

Gips czy stabilizator nadgarstka?

Aktualnie przy wielu urazach w nadgarstku odchodzi się od zakładania gipsu na rzecz stabilizatora nadgarstka. Jest to ogromna ulga dla pacjentów. Noszenie gipsu wiąże się z licznymi niedogodnościami takimi jak: niedokładna higiena miejsca urazu, swędzenie i uczucie ciężkości. Najnowsze ortezy świetnie sprawdzają się jako alternatywy dla gipsu i są równie skuteczne.

Jak to działa?

Orteza nadgarstka ma na celu przede wszystkim unieruchomić staw, ale w pozycji funkcjonalnej. Oznacza to, że pacjent nadal będzie mógł wykonywać pełne ruchy w zakresie stawu śródręczno-paliczkowego i między-paliczkowego. Ortezy wykazują się różną sztywnością. O tym jaki stabilizator będzie potrzebny najlepiej by zadecydował lekarz. Kto powinien rozpatrzyć stosowanie usztywnienia? Sprawdzi się ono w wielu przypadłościach takich jak:

  • zespół cieśni nadgarstka,
  • reumatoidalne zapalenie stawów,
  • ból nadgarstka,
  • konieczność unieruchomienia po zabiegu operacyjnym.

Używanie stabilizatora nadgarstka chroni przed uszkodzeniami i przeciążeniami. Pełna stabilizacja dłoni przyczynia się do zniwelowania bólu i pozwala na normalne prowadzenie codziennego życia. Usztywnienie może bardzo pomóc, jednak warto mimo wszystko skonsultować swoje problemy bólowe z lekarzem. Długotrwałe unikanie problemu może niestety doprowadzić do poważnych zwyrodnień. Biorąc pod uwagę fakt, w jak młodym wieku takie urazy się pojawiają, naprawdę warto zadbać o swoją zdrową przyszłość i dokładnie przebadać się w tym kierunku.