środki moczopędne
Zdrowie

Czym są leki moczopędne? Jakie skutki uboczne powodują?

Diuretyki bez recepty to inaczej leki moczopędne lub natriuretyki, które wpływają na produkcję moczu i na korygują pracę nerek. Wykorzystuje się je podczas leczenia nadciśnienia tętniczego i innych chorób. Wpływają na ilość produkowanego moczu i na pracę nerek. Są wykorzystywane przede wszystkim w leczeniu nadciśnienia tętniczego, ale nie tylko. Czym są leki moczopędne bez recepty i jakie mają zastosowanie? Jakie mogą powodować skutki uboczne?

Czym są leki moczopędne? Jakie mają zastosowanie?

Leki moczopędne bez recepty, czyli tak zwane diuretyki lub leki diuretyczne są medykamentami, które powiększają diurezę. Dzięki lekarstwom zwiększana jest objętość moczu, który jest wydalany przez nerki za pomocą działania bezpośredniego. Swoje zastosowanie znajdują przy stymulacji wydalania sodu, czyli przyśpieszają wydalanie wody z organizmu. To idealny preparat dla osób borykających się z nadciśnieniem tętniczym. Leki moczopędne bez recepty (https://www.aptekagalen.pl/leki-moczopedne-diuretyki.html) są często nazywane lekami hipotensyjnymi. Prócz leczenia nadciśnienia tętniczego, środki moczopędne dobrze się sprawdzają podczas leczenia niewydolności serca i nerek, różnych obrzęków i stanów zapalnych dróg moczowych. Takie leki można stosować w skojarzeniu z innymi medykamentami.

środki moczopędne

Skutki uboczne stosowania środków moczopędnych

Powszechne stosowanie środków moczopędnych może przynosić niepożądane efekty uboczne. Najbardziej powszechnymi skutkami ubocznymi są między innymi:

  • zaburzenia rytmu serca,
  • hipokaliemia, czyli zbyt niski poziom potasu we krwi,
  • zbyt niskie ciśnienie tętnicze,
  • hipomagnezomia, czyli osłabienie organizmu poprzez obniżony poziom magnezu,
  • zaburzenia układu pokarmowego,
  • zwiększony poziom kwasu moczowego w organizmie,
  • zawroty głowy i suchość w ustach,
  • zaburzenia potencji u mężczyzn.

Jak widać, diuretyki bez recepty mają sporo zalet, ale mogą przynosić niepożądane skutki. Dlatego wybór każdego leku należy bezwzględnie skonsultować z lekarzem lub farmaceutą.