Zdrowie

Wyciąg z owoców niepokalanka – castagnus

Niepokalanek zwyczajny to roślina, której unikalne właściwości pozwalają zwalczyć różnego rodzaju dolegliwości kobiece. Niepokalanek mnisi – bo tak brzmi najczęściej stosowana nazwa  – zawiera w swoich owocach szereg substancji, których działanie od wieków wykorzystywane jest przez medycynę. Sprawdź, jak działa niepokalanek.

Wyciąg z owoców niepokalanka – pomoc przy PMS

Surowcem leczniczym, z którego korzysta ziołolecznictwo, są owoce niepokalanka. Zawierają one szereg substancji czynnych, takich jak m.in. irydoidy glikozydowe czy flawonoidy. Za działanie preparatów z niepokalankiem (np. Castagnus produkcji Herbapolu) odpowiadają przede wszystkim diterpeny. Poprzez wiązanie się z receptorami dopaminowymi w mózgu, regulują one wydzielanie prolaktyny, której nadmierna produkcja jest najczęstszym powodem dolegliwości związanych z miesiączkowaniem. Niepokalanek mnisi jest przede wszystkim polecany przy zespole napięcia przedmiesiączkowego – m.in. pomaga zwalczyć bóle, działa uspokajająco i reguluje nastrój. Środki oparte o wyciąg z owoców niepokalanka są pomocne również przy nieregularnym miesiączkowaniu.

Czy niepokalanek mnisi jest bezpieczny?

Preparaty oparte o niepokalanek zwyczajny, takie jak tabletki Castagnus, są dostępne bez recepty, a ich odpowiedzialne stosowanie – zgodnie z dawkowaniem zapisanym w treści ulotki – nie powinno nieść za sobą skutków ubocznych. Wśród najistotniejszych przeciwwskazań wymienić należy uczulenie na którąś z substancji czynnych, ciążę, okres laktacji oraz wiek poniżej 18 roku życia. Osobną, równie ważną kwestią jest przyjmowanie innych leków, szczególnie hormonalnych oraz wpływających na OUN.  Przed zastosowaniem preparatu z niepokalankiem koniecznie należy zapoznać się z ulotką, bądź skonsultować z farmaceutą czy lekarzem.