lek na pasożyty
Zdrowie

Tabletka na pasożyty – kiedy jest niezbędna?

W dzisiejszym świecie modne stało się szukanie przyczyn różnych chorób wśród pasożytów. Wytworzyła się pewnego rodzaju moda. Tymczasem robaki naprawdę mogą być groźne i w niektórych sytuacjach warto udać się do specjalisty. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie dolegliwości są winą pasożytów. 

Kiedy odrobaczanie jest konieczne? 

Odrobaczanie to praktyka, którą stosuje się jedynie pod nadzorem lekarza. Obecność pasożytów w organizmie powinna być potwierdzona odpowiednimi badaniami. Teoria, jakoby większość ludzi była nosicielami pasożytów, nie znajduje dowodów w rzeczywistości. Różne niekonwencjonalne sposoby mogą jedynie zaszkodzić osobie, która skarży się na nieprzyjemne dolegliwości. W rejestrze chorób pasożytniczych znajdują się m.in. następujące schorzenia: 

  • włośnica, 
  • tasiemiec, 
  • toksoplazmoza. 

Osoby, które przestrzegają wszystkich zasad higieny i nie miały kontaktu z dzikimi zwierzętami, nie muszą się niczego obawiać. Natomiast jeśli odwiedziły kraje, w których często bytują pasożyty, to mogą profilaktycznie odwiedzić lekarza i wykonać badania. Jeśli zostanie wykazana obecność robaków, to mogą im zostać przepisany lek na pasożyty

Jakie leki są stosowane na pasożyty? 

Jeśli lekarz stwierdzi obecność robaków, to może wypisać receptę na specjalne leki. Są to tak dobrane substancje i składniki aktywne, które radzą sobie z rozwiniętymi formami pasożytów. Tylko one mogą zwalczyć najbardziej groźne i uciążliwe robaki. Należą do nich: 

  • środki na tasiemca – niklozamid, prazykwantel, 
  • leki na glistę i owsiki – albendazol, pyrantel, 
  • tabletki na włosogłówkę i tęgoryjce – mebendazol. 

Warto pamiętać, że tabletka na pasożyty może mieć pewne skutki uboczne i muszą być używane w ograniczonym zakresie.