Zdrowie

Stabilizator na kostkę – najważniejsze informacje

Urazy aparatu ruchu zdarzają się nie tylko sportowcom. Nawet przy wykonywaniu codziennych czynności może dojść do uszkodzenia mięśnia, zwichnięcia stawu czy zerwania więzadła. Niezależnie od przyczyny i rodzaju kontuzji ważna jest odpowiednia terapia i zabezpieczenie uszkodzonego miejsca. Jak działa stabilizator na kostkę i kiedy należy go używać?

Działanie

Stabilizator lub inaczej orteza na kostkę ma za zadanie przede wszystkim unieruchomić staw skokowy i zapewnić mu stabilizację. Po urazie wspomaga regenerację tkanek miękkich, dzięki czemu leczenie przebiega znacznie szybciej. Dobrze dostosowany stabilizator zapewnia kompresję, dzięki czemu wszelkie obrzęki i opuchlizny schodzą szybciej. Dodatkowo ciepło wytwarzane pomiędzy skórą a materiałem poprawia cyrkulację krwi, co również przyspiesza gojenie i pomaga uśmierzyć ból. 

W jakich sytuacjach się sprawdzi?

Ortezy na kostkę najczęściej używa się w przypadku uszkodzenia torebki stawowej, naderwania więzadeł oraz złamania kości. Ortopeda czy fizjoterapeuta może zalecić też noszenie stabilizatora w przypadku uszkodzonych nerwów, bólów reumatycznych lub zwyrodnień stawów i innych patologii związanych z mobilnością stawu skokowego – więcej tu

Jaka jest różnica między ortezą na kostkę a gipsem?

Orteza i gips spełniają to samo zadanie, jednak bardzo się od siebie różnią. Przede wszystkim orteza jest znacznie lżejsza i wygodniejsza. Jej noszenie nie jest uciążliwe i zapewnia większą swobodę ruchów. Dodatkowo jest to rozwiązanie bardziej higieniczne. Stabilizator zapewnia wentylacje i przepływ powietrza, a w większości przypadków można go zdjąć na czas kąpieli i zadbać o odpowiednią higienę. To daję również możliwość kontrolowania stanu urazu i dostosowywania kompresji do obrzęku. Gips nie daje takiej możliwości, i po założeniu nie może być regulowany w przypadku zmniejszenia się opuchlizny.