lek na katar
Zdrowie

Skuteczny lek na katar i zatoki dla dziecka

Katar to dolegliwość, która utrudnia oddychanie, spokojny sen oraz powoduje ból zatok. U dzieci nieżyt nosa pojawia się bardzo często, a bezpośrednimi przyczynami jego pojawienia się są infekcje wirusowe oraz bakteryjne, alergie. 

Zmartwieni rodzice poszukujący leku na katar i zatoki, który okaże się skuteczny, poprawi samopoczucie dziecka oraz zapewni ulgę w chorobie. Leki na katar dla dzieci  powinny być wielofunkcyjne, gdyż maluchy często wykazują awersję do przyjmowania leków. Jak jednak odnaleźć się w gąszczu preparatów o enigmatycznych nazwach i wybrać najlepszy lek na katar dla dzieci ( lecz nie tylko) oraz kiedy trzeba wybrać się do lekarza a kiedy można zażegnać problem w warunkach domowych? 

Czy z każdym katarem trzeba udać się do lekarza? 

Zazwyczaj katar, który pojawił się bez żadnej wyraźnej przyczyny, samoistnie ustępuje po tygodniu i nie jest obarczony koniecznością zasięgnięcia konsultacji w gabinecie pediatry. Katar wywołany przez infekcję wirusową może trwać delikatnie dłużej gdyż 10 dni. Odpowiedzią na pytanie czy z każdym katarem trzeba udać się do lekarza jest między innymi wiek dziecka. Im młodsze dziecko tym intensywniej przechodzi okres choroby. Długo utrzymujący się katar i ból zatok u malucha koniecznie trzeba omówić z lekarzem w celu omówienia szczegółów leczenia, gdyż nieżyt nosa może być spowodowany alergią bądź może istnieć potrzeba podania antybiotyku. 

Skuteczny lek na katar i ból zatok dla dziecka

W przypadku zdecydowania się na zasięgnięcie wskazówek i poleceń otrzymanych lekarza sprawa jest jasna, ale co gdy trzeba uporać się z chorobą w domu ? Z pomocą przychodzą różnorodne preparaty, które na celu mają złagodzenie zapalenia i podrażnienia błony śluzowej nosa. 
Niezbędnymi pozycjami w domowej apteczce walczącymi z zatkanym nosem i bólem zatok będą :

  • roztwory soli morskiej lub fizjologicznej,
  • preparaty o charakterze przeciwhistaminowym ( stosowane gdy nieżyt nosa wywołany jest przez alergię)
  • lek na katar i zatoki obkurczający błonę śluzową nosa
  • krople do nosa oraz aerozole
  • leki na bazie ziół
  • paracetamol oraz ibuprofen o działaniu przeciwgorączkowym

Należy pamiętać, iż leki obkurczające błonę śluzową nosa należy stosować rozważnie i nie dłużej niż przez 5 dni, ponieważ wysuszają błonę śluzową oraz spowodować, iż katar nabierze charakteru przewlekłego tzw. polekowy nieżyt nosa.

Domowe sposoby na katar oraz higiena nosa 

W leczeniu kataru i bólu zatok zarówno u dziecka jak i u dorosłego, bardzo istotne jest, aby regularnie udrażniać nos. Wydzielina zalegająca w nosie uniemożliwia normalne funkcjonowanie, ponieważ utrudnia spożywanie pokarmów, spanie oraz niemal eliminuje możliwość uprawiania sportu. Należy regularnie wydmuchiwać nos. Proces wydalania wydzieliny z nosa wspomagają specjalne przyrządy. Wydzielinę należy jednak ówcześnie odpowiednio rozrzedzić. Pomocne będzie w tym nawilżenie powietrza w pokoju dziecka (zastosować można specjalne nawilżacze bądź po prostu postawić miskę z parującą wodą. Wadą takiego rozwiązania jest konieczność częstego jej podgrzewania) oraz maści nawilżające ( najlepiej z dodatkiem eukaliptusa, który dodatkowo zadziała rozgrzewająco).