zioła

Na jakie schorzenia skuteczny jest kasztanowiec zwyczajny? Właściwości lecznicze

Dbanie o zdrowie za pomocą ziołowych i innych naturalnych substancji nie tylko jest modne, ale również skuteczne. Coraz więcej osób sięga po produkty na bazie roślin, by złagodzić objawy niektórych schorzeń lub też im zapobiec. Uczucie ciężaru w nogach, pękające naczynka i obrzęki kończyn – z takimi przypadłościami zmagają się zarówno starsi, jak i młodsi. Ulgę w takich schorzeniach może przynieść kasztanowiec zwyczajny. W jaki sposób go stosować? Jak działa?

Na co pomaga kasztanowiec pospolity?

Do skutecznych i naturalnych terapii z pewnością można dodać stosowanie kasztanowca zwyczajnego ze sklepu Leki Natury. Właściwościami leczniczymi obdarzone są zarówno nasiona, kwiaty, kora oraz liście tej rośliny – te części zwykle wykorzystywane są w produktach leczniczych oraz kosmetycznych. Wyciąg z kasztanowca stosowany jest głównie na poprawę kondycji naczyń krwionośnych. Wzmacniając, uelastyczniając i uszczelniając naczynka, roślina ta pomaga m.in. w leczeniu i łagodzeniu objawów poniższych schorzeń:

  • zastój żylny,
  • żylaki,
  • powiększone hemoroidy,
  • cera naczynkowa (widocznie pękające naczynka na twarzy i ciele).

Stosowanie preparatów na bazie wyciągu z kasztanowca pospolitego może również być pomocne w zmniejszaniu bólu mięśniowego (np. po treningu lub innym przeciążeniu) oraz schorzeniach reumatycznych. Okłady z rośliny mogą przynieść ulgę także w stłuczeniach lub występowaniu obrzęków.

W jakiej formie można go przyjmować?

Ekstrakt z kasztanowca można stosować zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Na rynku dostępne są m.in. tabletki, żele, maści i kremy z dodatkiem tej rośliny. Nierzadko można też zauważyć ją w składzie kosmetyków pielęgnacyjnych (np. szamponów lub produktów oczyszczających). Po produkty na bazie kasztanowca sięgają najczęściej osoby borykające się z początkowymi objawami żylaków lub zastojów żylnych. Escyna – pozyskiwana z nasion – uszczelnia naczynia krwionośne, a garbniki – obecne w korze – zmniejszają obrzęk i działają ściągająco. Dzięki takim właściwościom z powodzeniem można łagodzić uczucie tzw. ciężkich nóg domowymi sposobami. Po tabletki lub żele z ekstraktem kasztanowca sięgają również osoby, które mogą być genetycznie obciążone problemami z naczyniami krwionośnymi. Profilaktyczne wzmacnianie naczynek pozwala opóźnić występowanie schorzeń (np. żylaków kończyn dolnych lub hemoroidów) lub też znacznie złagodzić ich przebieg.

Można pozbyć się objawów hemoroidów lub żylaków kończyn dolnych bez inwazyjnych metod. Na wczesne stadium choroby lub profilaktycznie idealnie nadaje się wyciąg z kasztanowca – naturalnie i skutecznie.