INFECTVAGIN
Zdrowie

Jak sobie radzić z suchością pochwy?

Suchość pochwy jest częstym objawem, którego doświadczają kobiety w okresie menopauzy i przez wiele lat potem. Jednak suchość pochwy może wystąpić w każdym wieku z kilku powodów. Jest ona wynikiem obniżonego poziomu estrogenu. Estrogen jest żeńskim hormonem, który utrzymuje nawilżenie, gęstość i elastyczność wyściółki pochwy. Suchość pochwy może dla niektórych nie być wielkim problemem, ale może mieć duży wpływ na życie seksualne kobiety, powodując ból i dyskomfort podczas stosunku. Na szczęście dostępnych jest kilka różnych metod łagodzenia objawów suchości pochwy. Najpopularniejszym sposobem jest stosowanie globulek dopochwowych, takich jak infectvagin, dostępnych bez recepty. https://www.aptekagalen.pl/infectvagin-10-globulek-dopochwowych

Przyczyny suchości pochwy


Suchość pochwy jest najczęściej spowodowana spadkiem poziomu estrogenów. Poziom estrogenów zaczyna spadać wraz ze zbliżaniem się menopauzy. Zwykle estrogen utrzymuje grube, nawilżone i zdrowe tkanki wyściełające pochwę. Wraz ze spadkiem poziomu kobiety zauważają, że wyściółka ich pochwy staje się cieńsza, bardziej sucha, mniej elastyczna i ma kolor od jasno różowego do niebieskiego. Poziom estrogenu może również spaść z powodów innych niż menopauza, takich jak poród i karmienie piersią, leczenie raka, w tym chemioterapia i radioterapia czy leki stosowane w leczeniu nowotworów piersi lub endometriozie.

Leczenie


Istnieje wiele różnych opcji leczenia suchości pochwy. Większość leków na tą dolegliwość można otrzymać bez recepty. Są to na przykład globulki dopochwowe, takie jak na przykład infectvagin, które pomogą zminimalizować objawy. Lekarz może także przepisać leki na receptę, lub zalecić terapię z użyciem estrogenu.