Jak przyspieszyć gojenie ran
Zdrowie

Jak przyspieszyć gojenie się ran?

Szrama na policzku, obdarte kolano czy świeżo nabity guz – mamy znają te sytuacje doskonale. W końcu ich ciekawe świata dzieci uwielbiają odkrywać nowe doświadczenia, najczęściej mocno się przy tym brudząc i nie raz mocno kalecząc. Jednym słowem, mając małe dzieci w domu, warto mieć dobrze zaopatrzoną apteczkę. Każda mama powinna też wiedzieć, jak przyspieszyć gojenie ran.

Co powinno znaleźć się w domowej apteczce?

Jednym z kluczowych elementów wyposażenia domowej apteczki jest płyn do dezynfekcji, plastry i bandaże. Zamiast płynu na bazie alkoholu, można mieć chociażby wodę utlenioną. Świetnie oczyszcza ona rany i sprawia, że w skaleczeniu nie gromadzą się bakterie. Warto również mieć zawsze rękawiczki jednorazowe, które sprawią, że praca będzie sterylna. Do dezynfekcji skaleczenia doskonale sprawdzą się gaziki jałowe. Można dostać je w niemal każdej aptece.

Jak przyspieszyć gojenie rany?

Nic tak nie leczy bólu u dziecka, jak plasterek z ulubionym bohaterem, przyklejony w miejscu zadrapania. Maluszki uwielbiają chwalić się swoimi szramami na podwórku. Jednakże, kiedy malec przebywa w domu, znacznie lepiej jest zostawić dostęp świeżego powietrza do lekko zabliźnionej już rany. Kiedy krew przestaje lecieć, przez jakiś czas można zakleić miejsce plastrem, jednak potem to powietrze staje się najlepszym lekarstwem – zabliźnia szybciej ranę. Z pewnością dobrze działają też przeróżne tłuste maści, które pomagają w regeneracji uszkodzonego naskórka. Może to być maść na bazie lanoliny.