kosmetyka.gif - 3976 Bytes

Zioła a zdrowe oczy

Regularne stosowanie ziół przy codziennej pielęgnacji oka może okazać się bardzo pomocne w zapobieganiu występowania niepotrzebnych podrażnień, stanów zapalnych, a nawet niektórych schorzeń oka.

Przepis 1
Do codziennego stosowania - w celach profilaktycznych - doskonale nadaje się chaber, liść orzecha włoskiego oraz słaba esencja herbaciana. Okłady najlepiej zastosować wieczorem, tuż przed snem lub rano, po krótkiej gimnastyce i po umyciu położyć się na 5 minut z okładami na oczach.
Skłonność do stanów zapalnych spojówek i łatwego przekrwienia gałki ocznej może być spowodowana zarówno niedoborem witamin, jak również pewną osobniczą wrażliwością. Dolegliwości tego rodzaju mogą być również związane z rodzajem wykonywanej pracy, rodzajem oświetlenia, zapyleniem, dymem papierosowym. Przyczyną podrażnień i zmęczenia oczu może być również oglądanie telewizji. Lampy kineskopowe wydzielają - wprawdzie w nikłych ilościach - promienie, których działanie jest tym silniejsze, im bliżej znajdujemy się ekranu. Przeciętnie odległość powinna wynosić około 3 metrów (mniej więcej 5 przekątnych ekranu). Długotrwała obserwacja migoczących obrazów powoduje wiele niekorzystnych dla zdrowia objawów, jak: ból oczu, zaczerwienienie i opuchniecie powiek, ból głowy, rozdrażnienie nerwowe itd. W następstwie przekrwień spojówek, powiek i gałki ocznej oraz zwiększonej przepuszczalności naczyń krwionośnych i przechodzenia wody z wnętrza naczyń do otaczających je tkanek, dochodzi do zaczerwienienia i opuchnięcia powiek i tworzenia się tzw. worków pod oczami. Często do tych objawów dołącza się światłowstręt.

Przepis 2
Objawy zmęczenia i podkrążenia oczu można zmniejszyć, a nawet usunąć przez systematyczne stosowanie okładów na oczy. Bardzo skuteczne w tym wypadku mogą być okłady: ze słabej esencji herbacianej, ziela świetlika, kwiatu chabru, bławatka, rumianku, ziela szałwi. Jeżeli nie występują obrzęki i zaczerwienienia, ale odczuwa się zmęczenie oczu, można zrobić okłady z kwiatu bławatka lub esencji herbacianej, liści orzecha włoskiego. Okłady tego typu wskazane są jako profilaktyka codziennej pielęgnacji oczu.

Przepis 3
Przy bólu gałki ocznej, opuchnięciach, łzawieniu skuteczny jest świetlik lekarski.

Przepis 4
Przy skłonności do tworzenia się tzw. jęczmieni należy stosować ciepłe okłady z szałwi, rumianku, kwiatu bzu czarnego (1: 1: 1). Przy tworzeniu się jęczmienia (stan zapalny, bolesności, obrzęki) można też zrobić następujący okład: 3 części świetlika lekarskiego, 1 część szałwi, 1 część rumianku, 1 część bławatka, 1 część siemienia 1nianego.
Zioła należy zemleć lub utrzeć w moździerzu. Zalać letnią wodą i zagotować. Gorące zioła zawinąć w gazę i ciepłe kłaść na oczy na 15 - 25 minut. Okłady najlepiej położyć wieczorem po umyciu a rano tylko przetrzeć oczy naparem z ziół. Wskazane jest również zażywanie witamin C, P oraz witamin z grupy B lub picie herbatki z róży, dziurawca, rumianku, nagietka i kwiatu lipy.
link.gif - 1297 Bytes

Created by: Michał Klimorowski