elektrolity
Suplementy

Czym są elektrolity i kiedy należy je pić?

Z pewnością nie raz słyszałeś o elektrolitach. To słowo zna każdy z nas! Jednak czy każdy wie, czym tak naprawdę są elektrolity? Jakie pełnią funkcję w organizmie i kiedy warto po nie sięgać? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule!

Elektrolity – co to?

elektrolity

Elektrolity to pierwiastki, które naturalne występują w organizmie człowieka, m.in. we krwi, osoczu, czy płynach tkankowych. Są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Mają wpływ m.in. na pracę mózgu, czy mięśni. To właśnie one pozwalają zachować prawidłową gospodarkę wodno-elektrolitową. Wśród elektrolitów wymienić można m.in. sód, magnez, potas, czy wapń. 

Na rynku dostępne są przede wszystkim elektrolity w tabletkach, które rozpuszczają się w wodzie. To zarówno:

  • elektrolity dla dzieci,
  • elektrolity dla dorosłych, 
  • elektrolity dla seniora.

Nieco rzadziej wybieraną formą są elektrolity w saszetkach. Nie są tak powszechne, jednak forma to jedyna różnica pomiędzy tymi produktami. Skład to kwestia indywidualna, która może się różnić w każdym tak naprawdę produkcie.

Kiedy warto sięgnąć po elektrolity?

Zastanawiasz się, czy warto zakupić elektrolity w aptece? To w szczególności dobre rozwiązanie w przypadku niedoboru. Wówczas warto zadbać przede wszystkim o zdrową i zbilansowaną dietę, jednak elektrolity do picia mogą stanowić wówczas doskonałe jej uzupełnienie. Skutki niedoboru elektrolitów są różne, jednak ciężko jest je dostrzec samodzielnie. Przydatne są tutaj badania.

Człowiek traci najwięcej elektrolitów przede wszystkim podczas treningów, pracy fizycznej, choroby, czy na skutek zażywania niektórych leków. Jeśli więc pracujesz fizycznie lub regularnie uprawiasz aktywność fizyczną, elektrolity na wzmocnienie będą dla Ciebie dobrym rozwiązaniem. Pamiętaj jednak, by zakupić dobre elektrolity, najlepiej w aptece. Możesz poradzić się farmaceuty – pomoże Ci dobrać najlepszy z dostępnych produktów. Elektrolity musujące wesprą prawidłowe funkcjonowanie Twojego organizmu.