sprawdź ciśnienie krwi
Zdrowie

Ciśnienie tętnicze krwi- parametr, który trzeba mieć stale pod kontrolą, by zachować zdrowe serce i umysł

Nadciśnienie tętnicze może prowadzić do wielu poważnych chorób, Nieleczone może prowadzić do śmierci. Dlatego warto wiedzieć, jakie jest prawidłowe ciśnienie krwi, bo od zależy czy wystąpi u nas udar, czy nie.

Jakie jest prawidłowe ciśnienie krwi u seniorów?

Seniorzy mają nieco inne widełki graniczne. U nich ciśnienie na poziomie 140 nie jest jeszcze niczym złym. To norma. U nich powody do niepokoju pojawiają się, gdy przekracza ono 160. Wtedy wiadomo, że coś jest nie tak i potrzebna jest interwencja lekarska.

Chodzi oczywiście o leki, które trzeba natychmiast podać starszej osobie, gdy zbyt wysoka wartość utrzymuje się przez kilka dni. Poza tym u seniorów ważne jest też to, by kontrolować bicie serca. Oni zazwyczaj z racji wieku cierpią raczej na zbyt wysoki puls.

Do czego może doprowadzić zbyt wysokie ciśnienie?

Po pierwsze do wylewu krwi do mózgu. Jest to stan zagrażający życiu i lepiej do niego w ogóle nie dopuścić niż leczyć jego skutki. Wylew powoduje między innymi paraliż całego ciała oraz problemy z mową. Dlatego też, gdy już do niego dojdzie, liczy się każda minuta w trosce o życie chorego.

Nadciśnienie tętnicze może także spowodować rozległy zawał. Prawidłowe ciśnienie, powinno być inne. W wyniku pęknięcia tętnicy serce zaczyna obumierać i jego bicie staje się coraz słabsze.

Dlatego też nie wolno dopuścić, by nadciśnienie tętnicze uszkodziło aortę. Można tego dokonać jedynie wtedy, gdy bierze się leki na ciśnienie i na bieżąco monitoruje kondycje serca. Pomocne w tym jest badanie EKG, które można bezpłatnie wykonać w każdym gabinecie kardiologicznym.